  • Mfr # BULK-RS-BHS60-638
  • Zoro # G7788241
/ea
Key Features
Thickness
1/16"
Width
18"
Length
18"
Material
Buna-N
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-BHS60-638
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/16"
Width
18"
Length
18"
Details
Material
Buna-N
Color
Black
Backing Type
Plain
Standards
ASTM D2000 BF 610
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
(-0.011" - +0.011")
Compression Set
0.3
Grade
High Strength
Tensile Strength
1,500 psi
Elongation
3.8
Texture
Smooth
Density
1.35 g/cm3
Durometer
60A
Tear Strength
20 N/mm
Description
High Strength Buna-N Rubber Sheet No Adhesive - 60A - 1/16" Thick x 18" Wide x 18" Long