  • Mfr # BULK-RS-BHS60-454
  • Zoro # G7788619
/ea
Key Features
Thickness
1/2"
Width
6"
Length
12"
Material
Buna-N
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-BHS60-454
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
Width
6"
Length
12"
Details
Material
Buna-N
Color
Black
Backing Type
Plain
Thickness Tolerance
(-0.050" - +0.050")
Durometer
60A
Grade
High Strength
Tensile Strength
1,500 psi
Elongation
3.8
Standards
ASTM D2000 BF 610
Shape
Sheet
Density
1.35 g/cm3
Texture
Smooth
Compression Set
0.3
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Tear Strength
20 N/mm
Description
High Strength Buna-N Rubber Sheet No Adhesive - 60A - 1/2" Thick x 6" Wide x 12" Long