  • Mfr # BULK-RS-BHS60-641
  • Zoro # G7792073
/ea
Key Features
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
60A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS60-641
Dimensions
Rubber Thickness
3/16"
Rubber Width
18"
Rubber Length
18"
Details
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
60A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Thickness Tolerance
(-0.022" - +0.022")
Description
High Strength Buna-N Rubber Sheet No Adhesive - 60A - 3/16" Thick x 18" Wide x 18" Long