  • Mfr # BULK-RS-BHS70-447
  • Zoro # G7792940
Durometer
70A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS70-447
Rubber Thickness
1/32"
Rubber Width
6"
Rubber Length
12"
Durometer
70A
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Thickness Tolerance
(0.000" - +0.016")
Description
High Strength Buna-N Rubber Sheet No Adhesive - 70A - 1/32" Thick x 6" Wide x 12" Long