  • Mfr # BULK-RS-BHS50-404
  • Zoro # G7789860
Thickness
3/32"
Width
1"
Length
10 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS50-404
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
3/32"
Width
1"
Length
10 ft.
Backing Type
Plain
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Elongation
3.8
Tensile Strength
1,500 psi
Compression Set
0.3
Thickness Tolerance
(-0.013" - +0.013")
Durometer
50A
Shape
Strip
Density
1.35 g/cm3
Description
High Strength Buna-N Rubber Strip No Adhesive - 50A - 3/32" Thick x 1" Wide x 10ft. Long