  • Mfr # BULK-RS-BHS70-428
  • Zoro # G7789404
/ea
Key Features
Thickness
1/8"
Width
4"
Length
10 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS70-428
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/8"
Width
4"
Length
10 ft.
Backing Type
Plain
Elongation
3.8
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Thickness Tolerance
(-0.017" - +0.017")
Durometer
70A
Compression Set
0.3
Shape
Strip
Density
1.35 g/cm3
Tensile Strength
1,500 psi
Description
High Strength Buna-N Rubber Strip No Adhesive - 70A - 1/8" Thick x 4" Wide x 10ft. Long