  • Mfr # BULK-RS-BHS70-114
  • Zoro # G7792143
/ea
Key Features
Thickness
3/16"
Width
2"
Length
10 ft.
Material
Buna-N
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS70-114
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
3/16"
Width
2"
Length
10 ft.
Details
Material
Buna-N
Color
Black
Backing Type
Plain
Thickness Tolerance
(-0.022" - +0.022")
Elongation
3.8
Standards
ASTM D2000 BF 710
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Shape
Strip
Durometer
70A
Compression Set
0.3
Density
1.35 g/cm3
Tensile Strength
1,500 psi
Description
High Strength Buna-N Rubber Strip No Adhesive - 70A - 3/16" Thick x 2" Wide x 10ft. Long