  • Mfr # BULK-RS-NHS40-203
  • Zoro # G7794575
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1/2"
Width
12"
Length
10 ft.
Material
Neoprene
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS40-203
Dimensions
Thickness
Width
12"
Length
10 ft.
Details
Material
Neoprene
Color
Thickness Tolerance
(-0.050" - +0.050")
Durometer
40A
Shape
Roll
Tensile Strength
1,500 psi
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Description
High Strength Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 40A - 1/2" Thick x 12" Wide x 10 ft. Long