  • Mfr # BULK-RS-NHS40-266
  • Zoro # G7756635
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
3/4"
Max Temp (F)
250
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS40-266
Rubber Thickness
3/4"
Rubber Width
12"
Rubber Length
10 ft.
Max Temp (F)
250
Durometer
40A
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Thickness Tolerance
(-0.059" - +0.059")
Shape
Roll
Description
High Strength Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 40A - 3/4" Thick x 12" Wide x 10 ft. Long