  • Mfr # BULK-RS-NHS50-266
  • Zoro # G7793254
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
3/4"
Width
12"
Length
10 ft.
Material
Neoprene
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS50-266
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
3/4"
Width
12"
Length
10 ft.
Details
Material
Neoprene
Color
Black
Backing Type
Plain
Thickness Tolerance
(-0.059" - +0.059")
High Strength
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Durometer
50A
Tensile Strength
1,500 psi
Elongation
3.8
Standards
ASTM D2000 BC 510
Density
1.35 g/cm3
Compression Set
0.3
20 N/mm
Description
High Strength Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 50A - 3/4" Thick x 12" Wide x 10 ft. Long