  • Mfr # BULK-RS-S40-210
  • Zoro # G2416165
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1/2 in
Width
3 ft
Length
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S40-210
Dimensions
Thickness
1/2 in
Width
3 ft
Length
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Backing Type
Non-Adhesive
Durometer
40A
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Rubber Properties
Chemical Resistant, High Temperature, Water Resistant, Weather Resistant
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Elongation
400 %
Compression Set
20 %
Adhesive Type
Plain Backing
Thickness Tolerance
+/-0.050 in
Shape
Roll
Tensile Strength
700 psi
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Red, Durometer 40 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.050 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth