Usa Industrials High Strength Neoprene Rubber Roll - 50A - 3/8" T x 36" W x 60 ft. L BULK-RS-NHS50-238
High Strength Neoprene Rubber Roll - 50A - 3/8" T x 36" W x 60 ft. L (Discontinued)
  • Mfr # BULK-RS-NHS50-238
  • Zoro # G7795625
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS50-238
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
3/8"
Width
36"
Length
60 ft.
Details
Material
Neoprene
Color
Black
Backing Type
Plain
Compression Set
0.3
Density
1.35 g/cm3
Standards
ASTM D2000 BC 510
Durometer
50A
Elongation
3.8
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Tensile Strength
1,500 psi
Thickness Tolerance
(-0.035" - +0.035")
20 N/mm
Description
High Strength Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 50A - 3/8" Thick x 36" Wide x 60 ft. Long