  • Mfr # BULK-RS-NHS60-233
  • Zoro # G7795783
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1/16"
Width
36"
Length
50 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS60-233
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/16"
Width
36"
Length
50 ft.
Backing Type
Plain
Thickness Tolerance
(-0.011" - +0.011")
Shape
Roll
Tensile Strength
1,500 psi
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Compression Set
0.3
Elongation
3.8
Durometer
60A
Density
1.35 g/cm3
Description
High Strength Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 60A - 1/16" Thick x 36" Wide x 50 ft. Long