  • Mfr # BULK-RS-NHS60-266
  • Zoro # G7795792
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
3/4"
Width
12"
Length
10 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS60-266
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
3/4"
Width
12"
Length
10 ft.
Backing Type
Plain
Compression Set
0.3
Thickness Tolerance
(-0.059" - +0.059")
Density
1.35 g/cm3
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Shape
Roll
Durometer
60A
Tensile Strength
1,500 psi
Elongation
3.8
Description
High Strength Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 60A - 3/4" Thick x 12" Wide x 10 ft. Long