  • Mfr # BULK-RS-NHS70-667
  • Zoro # G7793735
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1/32"
Width
36"
Length
20 ft.
Material
Neoprene
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS70-667
Dimensions
Thickness
1/32"
Width
36"
Length
20 ft.
Details
Material
Neoprene
Color
Black
Backing Type
Plain
Thickness Tolerance
(0.000" - +0.016")
Durometer
70A
ASTM D2000 BC 710
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Shape
Roll
Compression Set
0.3
Tensile Strength
1,500 psi
Description
High Strength Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 70A - 1/32" Thick x 36" Wide x 20 ft. Long