  • Mfr # BULK-RS-NHS70-199
  • Zoro # G7793963
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1/8"
Width
12"
Length
10 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-NHS70-199
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/8"
Width
12"
Length
10 ft.
Backing Type
Plain
Durometer
70A
Thickness Tolerance
(-0.017" - +0.017")
Elongation
3.8
Tensile Strength
1,500 psi
Shape
Roll
Tear Strength
20 N/mm
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Density
1.35 g/cm3
Compression Set
0.3
Description
High Strength Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 70A - 1/8" Thick x 12" Wide x 10 ft. Long