  • Mfr # BULK-RS-NHS70-671
  • Zoro # G7793799
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
3/16"
Width
36"
Length
20 ft.
Material
Neoprene
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS70-671
Dimensions
Thickness
3/16"
Width
36"
Length
20 ft.
Details
Material
Neoprene
Color
Black
Backing Type
Plain
Durometer
70A
Shape
Roll
Thickness Tolerance
(-0.022" - +0.022")
Elongation
3.8
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Tensile Strength
1,500 psi
Description
High Strength Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 70A - 3/16" Thick x 36" Wide x 20 ft. Long