  • Mfr # BULK-RS-NHS60-656
  • Zoro # G7797420
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1"
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-NHS60-656
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
1"
Rubber Width
18"
Rubber Length
36"
Details
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
60A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
3.8
Standards
ASTM D2000 BC 610
Grade
High Strength
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
(-0.061" - +0.061")
Compression Set
0.3
Texture
Smooth
Density
1.35 g/cm3
Tear Strength
20 N/mm
Description
High Strength Neoprene Rubber Sheet No Adhesive - 60A - 1" Thick x 18" Wide x 36" Long