  • Mfr # BULK-RS-NHS60-446
  • Zoro # G7797542
Rubber Thickness
1"
Max Temp (F)
250
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS60-446
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
1"
Rubber Width
6"
Rubber Length
6"
Max Temp (F)
250
Durometer
60A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
3.8
Compression Set
0.3
Thickness Tolerance
(-0.061" - +0.061")
Density
1.35 g/cm3
Description
High Strength Neoprene Rubber Sheet No Adhesive - 60A - 1" Thick x 6" Wide x 6" Long