  • Mfr # BULK-RS-NHS60-455
  • Zoro # G7797445
Rubber Thickness
3/4"
Max Temp (F)
250
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS60-455
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
3/4"
Rubber Width
6"
Rubber Length
12"
Max Temp (F)
250
Durometer
60A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
3.8
Compression Set
0.3
Thickness Tolerance
(-0.059" - +0.059")
Density
1.35 g/cm3
Description
High Strength Neoprene Rubber Sheet No Adhesive - 60A - 3/4" Thick x 6" Wide x 12" Long