  • Mfr # BULK-RS-NHS70-456
  • Zoro # G7796991
Rubber Thickness
1"
Max Temp (F)
250
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS70-456
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
1"
Rubber Width
6"
Rubber Length
12"
Max Temp (F)
250
Durometer
70A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
3.8
Thickness Tolerance
(-0.061" - +0.061")
Compression Set
0.3
Density
1.35 g/cm3
Description
High Strength Neoprene Rubber Sheet No Adhesive - 70A - 1" Thick x 6" Wide x 12" Long