  • Mfr # BULK-RS-NHS70-447
  • Zoro # G7796334
Rubber Thickness
1/32"
Max Temp (F)
250
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS70-447
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
1/32"
Rubber Width
6"
Rubber Length
12"
Max Temp (F)
250
Durometer
70A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
3.8
Thickness Tolerance
(0.000" - +0.016")
Density
1.35 g/cm3
Compression Set
0.3
Description
High Strength Neoprene Rubber Sheet No Adhesive - 70A - 1/32" Thick x 6" Wide x 12" Long