  • Mfr # BULK-RS-N30-263
  • Zoro # G302585950
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N30-263
Overall Length
40 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.375 in
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standard
Tear Strength
20 N/mm
Compression Set
30 %
Material
Neoprene
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Adhesive Type
Plain Backing
Abrasion Resistance
Good
Shape
Roll
Tensile Strength
1,000 psi