  • Mfr # BULK-RS-NHS70-652
  • Zoro # G7797305
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/4"
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NHS70-652
Dimensions
Rubber Thickness
1/4"
Rubber Width
18"
Rubber Length
36"
Details
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
70A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
(-0.026" - +0.026")
Description
High Strength Neoprene Rubber Sheet No Adhesive - 70A - 1/4" Thick x 18" Wide x 36" Long