  • Mfr # BULK-RS-E80MIL-18
  • Zoro # G1148533
/ea
Free Shipping & Returns
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-E80MIL-18
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
36 in
Length
36"
Thickness
1/8"
Width
36"
Overall Thickness
0.125 in
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Durometer
80A
Tensile Strength (PSI)
1,800 psi
Elongation
100 %
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Minimum Temperature
Tensile Strength
1,800 psi
Compression Set
28 %
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 80A, Grade Military, Material EPDM, Standards MIL-R-83285 GR80, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,800 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.125 in, Abrasion Resistance Good, Chemical Resistance Good, Oil Resistance Poor, Water Resistance Excellent