Mfr # BULK-RS-NHS70-655
Zoro # G7796273
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
3/4"
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowReal support from real people
Contact our U.S. based teamSpecifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-NHS70-655
Dimensions
Rubber Thickness
3/4"
Rubber Width
18"
Rubber Length
36"
Details
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
70A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Thickness Tolerance
(-0.059" - +0.059")
Shape
Sheet
Description
High Strength Neoprene Rubber Sheet No Adhesive - 70A - 3/4" Thick x 18" Wide x 36" Long