  • Mfr # BULK-RS-SBRHS60-24
  • Zoro # G7797594
Rubber Width
12"
Rubber Length
24"
Max Temp (F)
200
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-SBRHS60-24
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
1/2"
Rubber Width
12"
Rubber Length
24"
Max Temp (F)
200
Min. Temp. (F)
-45
Durometer
60A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Standards
ASTM D2000 AA 607
Grade
High Strength
Density
1.35 g/cm3
Compression Set
0.3
Thickness Tolerance
(-0.050" - +0.050")
Description
High Strength SBR Rubber Sheet No Adhesive - 60A - 1/2" Thick x 12" Wide x 24" Long