  • Mfr # BULK-RS-BHS40-29
  • Zoro # G7818804
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-BHS40-29
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Width
36"
Length
30 ft.
Thickness
1/32"
Details
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
3.8
Thickness Tolerance
(0.000" - +0.016")
Compression Set
0.3
Density
1.35 g/cm3
Shape
Roll
Temperature Range - Adhesives
-30 Degrees to 230 Degrees F
Description
High Strength Buna-N Rubber Roll with Acrylic Adhesive - 40A - 1/32" Thick x 36" Wide x 30 ft. Long