  • Mfr # BULK-RS-BHS40-33
  • Zoro # G7808103
/ea
See details
Key Features
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS40-33
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Length
30 ft.
Width
36"
Thickness
1/4"
Details
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
3.8
Thickness Tolerance
(-0.026" - +0.026")
Temperature Range - Adhesives
-30 Degrees to 230 Degrees F
Shape
Roll
Density
1.35 g/cm3
Compression Set
0.3
Description
High Strength Buna-N Rubber Roll with Acrylic Adhesive - 40A - 1/4" Thick x 36" Wide x 30 ft. Long