  • Mfr # BULK-RS-BHS50-715
  • Zoro # G7840139
/ea
Key Features
Rubber Length
10 ft.
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-BHS50-715
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
3/32"
Rubber Width
2"
Rubber Length
10 ft.
Details
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
50A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
3.8
Thickness Tolerance
(-0.013" - +0.013")
Compression Set
0.3
Temperature Range - Adhesives
-30 Degrees to 230 Degrees F
Shape
Strip
Density
1.35 g/cm3
Description
High Strength Buna-N Rubber Strip with Acrylic Adhesive - 50A - 3/32" Thick x 2" Wide x 10ft. Long