  • Mfr # BULK-RS-BHS60-31
  • Zoro # G7808855
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS60-31
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Width
36"
Length
30 ft.
Thickness
1/8"
Details
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
3.8
High Strength
Color
Black
Material
Buna-N
Density
1.35 g/cm3
Thickness Tolerance
(-0.017" - +0.017")
Shape
Roll
Temperature Range - Adhesives
-30 Degrees to 230 Degrees F
Compression Set
0.3
Description
High Strength Buna-N Rubber Roll with Acrylic Adhesive - 60A - 1/8" Thick x 36" Wide x 30 ft. Long