  • Mfr # BULK-RS-BHS70-849
  • Zoro # G7815785
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS70-849
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Width
36"
Thickness
1/32"
Length
50 ft.
Details
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
3.8
Buna-N
Color
Black
Temperature Range - Adhesives
-30 Degrees to 230 Degrees F
Shape
Roll
Thickness Tolerance
(0.000" - +0.016")
Density
1.35 g/cm3
Compression Set
0.3
Description
High Strength Buna-N Rubber Roll with Acrylic Adhesive - 70A - 1/32" Thick x 36" Wide x 50 ft. Long