  • Mfr # BULK-RS-NHS50-243
  • Zoro # G1082663
/ea
Key Features
Rubber Thickness
3/4 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Rubber Properties
Oil Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS50-243
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/4 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Width
12"
Thickness
3/4"
Length
12"
Overall Length
12 in
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.75 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 510
Grade
High Strength
Application
General Purpose
Color
Black
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Type
High Grade
Oil Resistance
Good
Density
1.35 g/cc
Water Resistance
Good
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Maximum Temperature
250 Degrees F
Adhesive Type
Plain Backing
Compression Set
30 %
Tear Strength
20 N/mm
Weather Resistance
Excellent
Thickness Tolerance
+/-0.059 in
Abrasion Resistance
Chemical Resistance
Fair
Shape
Sheet
Tensile Strength
1,500 psi
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 510, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.059 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/4 in