  • Mfr # BULK-RS-BHS70-169
  • Zoro # G7837652
/ea
Key Features
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
70A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS70-169
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
1/8"
Rubber Width
3/4"
Rubber Length
10 ft.
Details
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
70A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
3.8
Standards
ASTM D2000 BF 710
Thickness Tolerance
(-0.017" - +0.017")
Shape
Strip
Density
1.35 g/cm3
Temperature Range - Adhesives
-30 Degrees to 230 Degrees F
Compression Set
0.3
Description
High Strength Buna-N Rubber Strip with Acrylic Adhesive - 70A - 1/8" Thick x 3/4" Wide x 10ft. Long