  • Mfr # BULK-RS-NHS40-736
  • Zoro # G7821175
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/8"
Max Temp (F)
250
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS40-736
Rubber Thickness
1/8"
Rubber Width
6"
Rubber Length
10 ft.
Max Temp (F)
250
Durometer
40A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Thickness Tolerance
(-0.017" - +0.017")
0.3
Temperature Range - Adhesives
-30 Degrees to 230 Degrees F
Shape
Strip
Description
High Strength Neoprene Rubber Strip with Acrylic Adhesive - 40A - 1/8" Thick x 6" Wide x 10ft. Long