  • Mfr # BULK-RS-NHS60-668
  • Zoro # G7794444
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1/16"
Width
36"
Length
20 ft.
Material
Neoprene
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS60-668
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Thickness
1/16"
Width
36"
Length
20 ft.
Details
Material
Neoprene
Color
Black
Backing Type
Plain
Durometer
60A
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Standards
ASTM D2000 BC 610
Density
1.35 g/cm3
Compression Set
0.3
Shape
Roll
Thickness Tolerance
(-0.011" - +0.011")
Grade
High Strength
Tensile Strength
1,500 psi
Elongation
3.8
Description
High Strength Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 60A - 1/16" Thick x 36" Wide x 20 ft. Long