  • Mfr # BULK-RS-E40MIL-5
  • Zoro # G007032223
/ea
See details
Key Features
Thickness
1/8"
Width
36"
Length
720"
Material
EPDM
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E40MIL-5
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
1/8"
Width
36"
Length
720"
Details
Item
Weather Resistant EPDM Rubber Sheets, Strips & Rolls
Material
EPDM
Color
Black
Backing Type
Plain
Grade
Military
Texture
Smooth
Temperature Range
-30° to 250° F
Standards
MIL-R-3065E, ASTM D2000 M4CA410
Density
1.35 g/cm3
Durometer
40A
Tensile Strength
1,500 psi