  • Mfr # BULK-RS-E70MIL-6
  • Zoro # G807032461
/ea
Key Features
Thickness
3/16"
Width
36"
Length
720"
Material
EPDM
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-E70MIL-6
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
3/16"
Width
36"
Length
720"
Details
Item
Weather Resistant EPDM Rubber Sheets, Strips & Rolls
Material
EPDM
Color
Black
Backing Type
Plain
Elongation
2.5
Temperature Range
-30° to 250° F
Tensile Strength
1,700 psi
Tear Strength
20 N/mm
Shape
Roll
Compression Set
0.3
Grade
Military
Standards
MIL-R-3065E, ASTM D2000 M4CA710
Density
1.35 g/cm3
Texture
Smooth
Durometer
70A