  • Mfr # BULK-RS-NAT40-235
  • Zoro # G100438809
/ea
See details
Key Features
Thickness
1/4"
Width
36"
Length
60 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NAT40-235
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
1/4"
Width
36"
Length
60 ft.
Backing Type
Plain
Density
1.05 g/cm3
Temperature Range
-45 Degrees to 200 Degrees F
Thickness Tolerance
(-0.026" - +0.026")
Durometer
40A
Elongation
6
Tensile Strength
3,000 psi
Compression Set
0.25
Shape
Roll
Description
Natural Rubber Roll No Adhesive - 40A - 1/4" Thick x 36" Wide x 60 ft. Long