  • Mfr # BULK-RS-N60-33
  • Zoro # G7821939
/ea
See details
Durometer
60A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N60-33
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Width
36"
Thickness
1/4"
Length
30 ft.
Durometer
60A
Backing Type
Acrylic Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
3.5
Smooth
Temperature Range - Adhesives
-30 Degrees to 230 Degrees F
Thickness Tolerance
(-0.026" - +0.026")
Density
1.50 g/cm3
Compression Set
0.33
Shape
Roll
Description
Neoprene Rubber Roll with Acrylic Adhesive - 60A - 1/4" Thick x 36" Wide x 30 ft. Long