  • Mfr # BULK-RS-NN60-108
  • Zoro # G107032253
/ea
See details
Key Features
Thickness
1/4"
Width
36"
Length
360"
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NN60-108
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
1/4"
Width
36"
Length
360"
Details
Item
Multipurpose Neoprene Rubber Sheets, Strips & Rolls
Backing Type
Plain
Compression Set
0.28
Density
1.5 g/cm3
Tensile Strength
1,200 psi
Texture
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 608
Elongation
3.8
Shape
Roll
Durometer
60A