  • Mfr # BULK-RS-NN60-94
  • Zoro # G707032837
Key Features
Thickness
3/32"
Width
36"
Length
120"
Material
Neoprene
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-NN60-94
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
3/32"
Width
36"
Length
120"
Details
Item
Multipurpose Neoprene Rubber Sheets, Strips & Rolls
Material
Neoprene
Color
Black
Backing Type
Plain
Elongation
3.8
Tear Strength
20 N/mm
Density
1.5 g/cm3
Temperature Range
-30° to 200°F
Texture
Smooth
Shape
Roll
Tensile Strength
1,200 psi
Standards
ASTM D2000 BC 608
Durometer
60A