  • Mfr # BULK-RS-NN60-75
  • Zoro # G207032177
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Durometer
60A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,200 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-NN60-75
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/4"
Rubber Width
36"
Rubber Length
36"
Details
Item
Multipurpose Neoprene Rubber Sheets, Strips & Rolls
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Durometer
60A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,200 psi