  • Mfr # BULK-RS-S40CLRFDA-4
  • Zoro # G200437092
/ea
Key Features
Thickness
3/16"
Width
36"
Length
60 ft.
Material
Silicone
Color
Semi-Clear
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-S40CLRFDA-4
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
3/16"
Width
36"
Length
60 ft.
Details
Material
Silicone
Color
Semi-Clear
Backing Type
Plain
Standards
ASTM D2000 GE 404, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
Thickness Tolerance
(-0.022" - +0.022")
Durometer
40A
Shape
Roll
Texture
Smooth
Compression Set
0.3
Grade
Food
Elongation
4
Tensile Strength
700 psi
Temperature Range
-80 Degrees to 450 Degrees F
Density
1.25 g/cm3
Tear Strength
15 N/mm
Description
Semi-Clear FDA Silicone Rubber Roll No Adhesive - 40A - 3/16" Thick x 36" Wide x 60 ft. Long