  • Mfr # BULK-RS-S50CFDA-1
  • Zoro # G500437600
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Thickness
1/32"
Width
36"
Length
60 ft.
Color
Semi-Clear
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S50CFDA-1
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
1/32"
Width
36"
Length
60 ft.
Color
Semi-Clear
Backing Type
Plain
Standards
ASTM D2000 GE 508, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
Thickness Tolerance
(0.000" - +0.016")
Elongation
5
Durometer
50A
Shape
Roll
Texture
Smooth
Temperature Range
-80 Degrees to 450 Degrees F
Compression Set
0.3
Tensile Strength
1,200 psi
Density
1.25 g/cm3
Tear Strength
23 N/mm
Description
High Strength Semi-Clear FDA Silicone Rubber Roll No Adhesive - 50A - 1/32" Thick x 36" Wide x 60 ft. Long