  • Mfr # BULK-RS-HUS60-374
  • Zoro # G7821449
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
2,500 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-HUS60-374
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Length
9 ft.
Width
36"
Thickness
3/32"
Details
Max Temp (F)
250 Degrees F
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
2,500 psi
Elongation
4
Standards
ASTM D2000 BF 617
Grade
Ultra Strength
Color
Black
Material
Buna-N
Compression Set
0.28
Shape
Roll
Texture
Smooth
Density
1.35 g/cm3
Thickness Tolerance
(-0.013" - +0.013")
Tear Strength
25 N/mm
Description
Ultra Strength Buna-N Rubber Roll No Adhesive - 60A - 3/32" Thick x 36" Wide x 9 ft. Long