  • Mfr # BULK-RS-V75-15
  • Zoro # G2419726
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
3 ft
Rubber Properties
Chemical Resistant, High Temperature, Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Viton
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-10 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-V75-15
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Width
3 ft
Rubber Length
Thickness
1/32 in
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Length
36 in
Length
Width
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Viton
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-10 Degrees F
Durometer
75 A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
150 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 HK 707
Grade
Standard
Material
Color
Max. Temp. (F)
400 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Shape
Sheet
Density
1.9 g/cc
Tear Strength
22 N/mm
Compression Set
25 %
Texture
Smooth
Chemical Resistance
Excellent
Tensile Strength
1,000 psi
Thickness Tolerance
+0.016 in/0 in
Maximum Temperature
400 Degrees F
Water Resistance
Good
Abrasion Resistance
Good
Oil Resistance
Minimum Temperature
Adhesive Type
Plain Backing
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 75 Shore A, Grade Standard, Material Viton(TM), Standards ASTM D2000 HK 707, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 400 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -10 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +0.016 in/-0 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/32 in