  • Mfr # BULK-RS-HUS60-237
  • Zoro # G600437890
/ea
See details
Key Features
Thickness
1/4"
Width
36"
Length
60 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-HUS60-237
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
1/4"
Width
36"
Length
60 ft.
Backing Type
Plain
Standards
ASTM D2000 BF 517
Compression Set
0.28
Thickness Tolerance
(-0.026" - +0.026")
Durometer
60A
Elongation
4
Tensile Strength
2,500 psi
Grade
Ultra Strength
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Shape
Roll
Density
1.35 g/cm3
Tear Strength
25 N/mm
Description
Ultra Strength Buna-N Rubber Roll No Adhesive - 60A - 1/4" Thick x 36" Wide x 60 ft. Long