  • Mfr # BULK-RS-NUS60-237
  • Zoro # G200436903
/ea
Key Features
Thickness
3/8"
Width
36"
Length
60 ft.
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NUS60-237
Country of Origin
China
Dimensions
Thickness
3/8"
Width
36"
Length
60 ft.
Backing Type
Plain
Standards
ASTM D2000 BC 517
Compression Set
0.28
Density
1.35 g/cm3
Elongation
4
Tensile Strength
2,500 psi
Thickness Tolerance
(-0.035" - +0.035")
Durometer
60A
Shape
Roll
Temperature Range
-30 Degrees to 250 Degrees F
Description
Ultra Strength Neoprene Rubber Roll No Adhesive - 60A - 3/8" Thick x 36" Wide x 60 ft. Long