Mfr # BULK-RS-NHS40-410
Zoro # G7797463
/ea
Key Features
Rubber Thickness
3/32"
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowUnlock tax-exempt savings
Add Tax ExemptionSpecifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-NHS40-410
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Rubber Thickness
3/32"
Rubber Width
1"
Rubber Length
10 ft.
Details
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Max Temp (F)
250
Min. Temp. (F)
-30
Durometer
40A
Backing Type
Plain
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
3.8
Standards
ASTM D2000 BC 410
Grade
High Strength
Thickness Tolerance
(-0.013" - +0.013")
Compression Set
0.3
Texture
Smooth
Density
1.35 g/cm3
Shape
Strip
Tear Strength
20 N/mm
Description
High Strength Neoprene Rubber Strip No Adhesive - 40A - 3/32" Thick x 1" Wide x 10ft. Long